در سناریو ورود به خانه ، خانه هوشمند

در سناریو ورود به خانه ، خانه هوشمند در سناریو ورود به خانه بعد از یک روز کاری…

سناریو مهمان خانه هوشمند

سناریو مهمان خانه هوشمند هدف از اجرای این سناریو ،ایجاد محیط مناسب جهت پذیرایی از مهمانان می باشد.…

سناریو مسافرت خانه هوشمند

سناریو مسافرت خانه هوشمند در سناریو مسافرت کافی است هنگام خروج به خانه هوشمند خود از طریق تلفن،…

سناریو تماشای فیلم در خانه هوشمند

سناریو تماشای فیلم در خانه هوشمند هنگام تماشای فیلم در سینمای خانگی می توان با فعال کردن سناریو…

عملکرد سیستم اتوماسیون ساختمان

عملکرد سیستم اتوماسیون ساختمان( خانه هوشمند) شرکت زیمنس تولیدکننده طیف وسیعی از تجهیزات اتوماسیون ساختمان از سنسور ها…

کنترل کننده مرکزی چند منظوره تاسیسات سرمایشی / گرمایشی ساختمان مدلRMU

-)با قابلیت زمان بندی سالیانه با در نظر گرفتن فصل گرما و سرما -)دارای ماژول های توسعه -)این…

شهر هوشمند در یک نگاه

در کشورهای دنیا بخصوص کشورهایی که از نظر فناوری پیشرفته هستند به هوشمند‌سازی شهرهای خود از نظر اجتماعی،…

پروتکل KNX چیست؟

KNX که قبلا به  عنوان EIB نامیده می شد ،یک سیستم ارتباطات کنترلی ساختمان می باشد که از…

عملکرد سیستم اتوماسیون ساختمان

شرکت زیمنس تولیدکننده طیف وسیعی از تجهیزات اتوماسیون ساختمان از  سنسور ها و کنترل کننده ها گرفته تا…

سیستم مدیریت هوشمند ساختمان

 سیستم مدیریت هوشمند ساختمان(Building Management System) ، سیستم اتوماسیون ساختمان Building) (Automation System و سیستم کنترل ساختمان (Building…

بهینه سازی مصرف انرژی با هوشمندسازی ساختمان

ساختمان هوشمند مجهز به تجهیزاتی می باشد كه دائماً در مقابل شرايط متغير واكنش نشان مى دهند. در…

مزایای KNX

مزایای پروتکل خانه هوشمند knx بهینه سازی مصرف انرژی همراه با صرفه جویی و افزایش بازده انرژی افزایش…

KNX چیست ؟

تاریخچه: پروتکل knx در 1999 با ادغام سه انجمن (EIBA ( European Installation Bus Association< (EHSA (European Home Systems…

خانه هوشمند زیمنس

همزمان با پیشرفت شهر نشینی و رشد جمعیت شهر ها در جهان معاصر، مصرف انرژی نیز در حال  افزایش می باشد. حال با توجه به محدود بودن منابع  انرژی به منظور حرکت در راستای توسعه پایدار و حفظ محیط زیست بایستی با ارائه راه کارهای عملی و مقرون به صرفه ،از مصرف بی رویه انرژی جلوگیری کرد .

در سال ۹۳ مبلغ ۹٫۵۸ میلیارد دلار به عنوان یارانه انرژی در کشور هزینه شده است که سهم ساختمان از این مبلغ  در حدود ۵٫۲۳ میلیارد دلار می باشد. این آمار نشان می دهد که صرفه جویی انرژی در ساختمان به عنوان یکی از مهم ترین موضوعات در طرح توسعه پایدار کشور باید مورد توجه قرار گیرد.

طبق آمار مرکز آمار ایران  در حدود ۴۵ درصد از  انرژی مصرفی  در کشور ،مربوط به واحد های مسکونی، اداری و خدماتی می باشد. این آمار به خوبی گویای مسولیت سنگین متولیان ساخت و ساز کشور در راستای کاهش این سهم ، با به روز کردن سیستم های ساختمانی می باشد.

آنچه مسلم است با روش های  سنتی این مهم محقق نخواهد شد و نیازمند سیستم های به روزتری  می باشد. به کار گیری تجهیزات به روز خود نیازمند فرهنگ سازی درست است. چرا که هرگونه اقدام اضافی در ساختمان ممکن است هزینه های اولیه را بالا ببرد ولیکن این هزینه در همان سال های اولیه جبران شده و در صرفه جویی انرژی و حفظ محیط زیست گامی موثر برداشته می شود و همچنین سطح آسایش و راحتی کاربران را نیزافزایش می دهد.

یک ساختمان هوشمند از بخش های مختلفی تشکیل شده است که با هماهنگی و ارتباط با هم شرایط لازم را برای مصرف بهینه انرژی به ارمغان می آورند.

اولین قسمت از یک خانه هوشمند تجهیزات اپراتوری و یا همان  ورودی های سیستم می باشند که وظیفه دریافت اطلاعات را دارند. از جمله این تجهیزات  می توان به صفحات نمایشگر لمسی، تلفن همراه هوشمند، سنسور های حضور و دما و کیفیت هوا و… اشاره کرد.

دومین بخش از این سیستم ،قسمت واحد پردازش اطلاعات می باشد . برای روشن تر شدن موضوع با ذکر مثال توضیح داده خواهد شد. اتاقی را در نظر بگیرید که می خواهیم در تمام طول مدت شبانه روز،شدت روشنایی یکسانی داشته باشد. این اتاق در طول روز به کمک محل قرار گرفتن خورشید و باز شدن پرده ها از نور طبیعی استفاده کرده و نور اتاق را تامین می نماید و هرچه به غروب نزدیک تر می شویم با افزایش شدت روشنایی چراغ ها و بستن پرده ها نور اتاق را به صورت  ثابت تامین  خواهد کرد.

سومین بخش از ساختمان هوشمند خروجی ها می باشند که فرامین داده شده و ملاحظات زمانی را به اجزا و تجهیزات کنترل کننده ساختمان می دهند و با استفاده از منطق های کنترلی  این امکان را فراهم می سازند تا با تحلیل اطلاعات دستور مورد نظر را اجرا کنند.

تحقیقات نشان می دهد در ساختمان های هوشمند می توان  به کمک سنسور های حضور و برنامه ریزی های زمانی در سیستم های تهویه بیش از ۲۰ درصد در مصرف گاز صرفه جویی
نمود  و همچنین در بحث انرژی الکتریکی می توان به وسیله سنسور شدت روشنایی و برنامه ریزی زمانی و سنسور حضور و با کنترل هوشمند پرده ها بیش از ۳۰ درصد در مصرف انرژی الکتیریکی در بخش روشنایی صرفه جویی نمود.

 

ارسال دیدگاه